Jak stworzyć idealną grę — fenomen Angry Birds

2 miliardy pobrań przez ostatnie 4 lata, ćwierć miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie. To nie jest przypadek, że Angry Birds wciąż są popularne i wciąż w nie gramy. Najlepiej świadczy o tym to, że po czterech latach wciąż mam Angry Birdsy na pulpicie i to na kilku urządzeniach. Jest to również jedna z pierwszych gier jaką ludzie instalują na nowym iPhonie, czy iPadzie. Co przesądziło o sukcesie tej gry? Czynników jest kilka, bo tak, jak w przypadku każdego dużego sukcesu, nie był to przypadek.

1. Gra stworzona dla siebie

Twórcy wściekłych ptaków — fińskie Rovio — robili grę jako projekt poboczny, założyli, że ma to być wielki przebój. Gdy gra zaczęła nabierać kształtu, okazało się jednak, że sami twórcy nie mogą przestać w nią grać. W ten sposób zaoszczędzono na testerach, gdyż nie byli potrzebni — cała firma grała w Angry Birds, co pozwoliło na bieżąco wprowadzać zmiany i optymalizować obsługę na wczesnym etapie tworzenia gry.To samo podejście zaowocowało rownież po latach, gdy pracowano nad wersją w tematyce Gwiezdnych wojen okazało się, że w firmie (teraz już wielokrotnie większej) jest wielu fanów, którzy chcą pracować nad tą grą. W efekcie powstało tyle doskonałych projektów i pomysłów, że problemem było ograniczenie ich do kilku najlepszych. I znów powstał doskonały produkt, w którym widać pasję twórców — przebija z niego radość kreatywnej zabawy tematyką Star Wars, nie czujemy, że gra została stworzona dla pieniędzy, jak często ma to miejsce.

Podczas tworzenia gry rozważano setki pomysłów. Powyżej koncepcyjny szkic, który przesądził o ostatecznym wyglądzie Angry Birds.

2. Gra dla każdego

Gra Angry Birds miała z założenia być hitem, miała być grą dla wszystkich. Projektanci eliminowali wszystkie elementy, które były niejednoznaczne, nieintuicyjne i utrudniały grę. Założyciel Rovio, Niklas Hed, wspomina, że poczuł, że są na właściwym tropie, gdy jego matka zaczęła grać w prototypową wersję i nie chciała mu oddać iPhona. Gra przekracza granice kultur i pokoleń nie wierzysz? Daj telefon osobie, która nie miała nigdy styczności z technologiami i zobacz ile jej zajmie czasu wkręcenie się w pobijanie rekordów. Widać to też po małych dzieciach, które błyskawicznie opanowują zasady i pobijają rekordy, nie słuchając ojcowskich rad (true story).

3. Prymitywne mechanizmy psychologiczne

Sam mechanizm gry jest masakrycznie prosty, ale działa tu parę naprawdę silnych mechanizmów psychologicznych, które sprawiają, że aplikacja może być silnie uzależniająca. Nasz mózg jest bardzo zadwolony, gdy w coś trafiamy z dużej odległości. W dawnych czasach był to pewnie rzut kamieniem lub dzidą do uciekającego zwierzęcia, a obecnie czujemy to na przykład, gdy gramy w kosza lub bilarda. To samo odczucie w skali mikro dają nam wściekłe ptaki na ekranie, gdy eliminują wrednie, zielone prosiaki. Zaskakujące jest to, że tak samo uzależniająco gra działa na nasz mózg, gdy chybimy. Włącza się nam mechanizm nauki, widzimy, że brakowało niewiele i właściwie to powinniśmy trafić, a ponieważ kolejna runda może nam zająć tylko kilka sekund, próbujemy jeszcze raz. I tak do skutku, gdy przepięknie wymierzony strzał rozwala wszystko w proch. Szczęście, endorfiny, wiwatujące tłumy. Tak właśnie uzależniasz się od „prymitywnej” gry.

4. Szacunek dla gracza

Od czterech lat podstawowa wersja gry jest aktualizowana za darmo. Interfejs jest już właściwie dopracowany do ideału. Regularnie wprowadzane są nowe, darmowe poziomy zawierające całkiem nowe rozwiązania, które sprawiają, że ludzie wciąż grają w tą samą grę po 4 latach. Rovio nie musiałoby tego robić w końcu nie mają z tego żadnej dodatkowej kasy, ale tworzy to stałą relację z graczem i bardzo przyjazny wizerunek firmy.

5. Niesamowite dopracowanie interfejsu

Eksperci twierdzą, że jest to gra, która nauczyła ludzi obsługiwać interfejs dotykowy — jeszcze 4 lata temu nie było to takie oczywiste — użytkownicy próbowali kopiować przyzwyczajenia z wcześniejszych telefonów z klawiaturą. Teraz może wydawać nam się to dziwne, gdy nawet 2-letnie dzieci wymiatają na iPadzie, stosując gesty multitouch, ale zaraz po wprowadzeniu iPhona na rynek nie było to takie oczywiste.
Może nie zwróciliście uwagi, ale w tej grze każdy przycisk, każda czynność jest mega przemyślana. Interfejs jest dopracowany w 100%. Intuicyjność, ergonomiczność. Zauważ np. gdzie znajduje się przycisk powtarzania poziomu, gdy po pierwszym strzale już wiesz, że nie pobijesz rekordu jednym palcem bez odrywania dłoni restartujesz poziom cool.

6. Dopieszczone poziomy na 3 poziomach gwiazdkowania

Każdy poziom, każda plansza są naprawde dopracowane. Pojawiają się nowe pomysły, nowa mechanika. Co ciekawe, każda plansza jest tak bilansowana, żeby jej przejście było relatywnie łatwe po kilku próbach. Trudność jednak rośnie, gdy chcemy zdobyć dwie, albo trzy gwiazdki. Na wielu planszach możliwe jest zdobycie trzech gwiazdek i pobicie wszelkich możliwych rekordów za pomocą jednego strzału. Zazwycaj wymaga to jednak mega umiejętności, godzin praktyki i genialnych rozwiązań — tak, tak — miejscami nie jest to tylko głupia zręcznościówka, ale porządna gra logiczna. Gdy nabierzemy doświadczenia i dojdziemy do trzygwiazdkowego poziomu, widzimy, że żaden element na planszy nie jest przypadkowy — nieraz możliwe są diametralnie różne rozwiązania, na planszy umieszczone są fałszywe tropy, utrudniające znalezienie tego jedynego „perfekcyjnego” strzału. Zwłaszcza w nowszych poziomach widać, że projektanci poświęcają na to godziny pracy i testów — teoretycznie taki poziom można zaprojektować w 5 minut, ale czy zatrzyma to użytkownika na dłużej?

7. Masz tylko 2 minuty? No problem!

Kolejnym plusem gry jest to, że możesz w nią grać zawsze i wszędzie. Stoisz w kolejce, czekasz na autobus? Idealny moment na szybką partyjkę i pobicie rekordu. W naszych czasach, gdy wciąż otrzymujemy nowe bodźce i informacje, potrzebujemy szybkiej rozrywki, która spełni nasze oczekiwania podczas kilkuminutowych przerw. No bo kto w tych czasach ma czas, żeby grać na komputerach i konsolach?

8. Doskonałe zbilansowanie dodatkowych płatności

W czasach, gdy wszyscy próbują nas zrobić na dodatkowych mikropłatnościach, które są niezbędne do przejścia gry, Angry Birds wyróżnia się bardzo pozytywnie. Tutaj bez problemu przejdziesz wszystkie poziomy, gdy tylko poświęcisz na to wystarczająco dużo czasu. Jeśli jednak jesteś sfrustrowany i po prostu musisz przejść do kolejnego poziomu, możesz sobie kupić różne ciekawe bonusy, które ci to ułatwią i wręcz jesteś wdzięczny Rovio, że dało ci taką możliwość. Nigdy nie zapomnę tego, gdy w Angry Birds Star Wars chciałem odblokować specjalny poziom z Yodą — można go kupić, ale można też odblokować samodzielnie — wystarczy przejść wszystkie plansze na 3 gwiazdki. Przez kilka tygodni gra doprowadzała mnie do szaleństwa, niektóre plansze powtarzałem z dwieście razy, co nie zdarzyło mi się od czasów podstawówki. Wprawdzie nie udało mi się zaliczyć wszystkich plansz na maxa, ale i tak pozostała satysfakcja, mimo że Rovio wygrało kolejny raz.

Podstawowa, wciąż aktualizowana wersja Angry Birds — obowiązkowa instalacja na każdym iPhonie i iPadzie!

Angry Birds Star Wars — najlepsza część serii. Kiedy usłyszałem, że tworzona jest wersja Angry Birds w świecie Gwiezdnych wojen stwierdziłem, że kogoś nieźle pogrzało i że ogólnie to na pewno jakiś okrutny żart. Rzeczywistość okazała się dużo bardziej zaskakująca. Wystarczy powiedzieć, że doskonale przeniesiono klimat filmu, jego niuanse i fabułę. Ptaki mają nowe niesamowite możliwości — gdy odbijamy strzały mieczem świetlnym jako Luke lub używamy Mocy jako Obi, gra daje jeszcze więcej radości. Konieczna konieczność dla fanów Star Wars.