Kreatywne aplikacje mobilne na ios i androida

Kreatywne aplikacje na iPada i iPhona

Na początku iPad nie był postrzegany jako narzędzie kreatywne — krytycy twierdzili, że służy tylko do biernej konsumpcji treści. Apple dołożyło więc starań, aby to zmienić. Obecnie dostępnych jest wiele aplikacji dla twórców: muzycznych, graficznych, stymulujących proces kreatywny. Programy te są często stworzone specjalnie na iPada — oferują intuicyjne interfejsy dotykowe, dopracowany wygląd i są po prostu genialne.
Na czym polega fenomen kreatywnych aplikacji? Gdy pracujemy w dobrym programie, iPad jest doskonałym narzędziem — trzymając go w ręku, czujemy się tak, jak wtedy gdy mamy przed sobą kartkę papieru, czy instrument w ręce — nie czujemy „bariery technologicznej”, jak w przypadku komputera stacjonarnego z myszką, czy nieporęcznego laptopa. Nie myślimy o tym, że jest to zaawansowane urządzenie — wszystko działa intuicyjnie i naturalnie. Prostota tego rozwiązania pozwala na bardzo kreatywną pracę — nie musimy pamiętać setek skrótów klawiszowych, pracować jednocześnie klawiaturą, myszką i zmieniać dziesiątki okien. Wszystko odbywa się za pomocą intuicyjnych gestów. Osoby pracujące twórczo wiedzą, jak wielkie korzyści może przynieść ograniczenie zakłócających sygnałów: zbędnych aplikacji, okien, ikonek, pasków narzędzi — w końcu najważniejsza jest nasza kreatywność.

Poniżej przedstawiam przykłady kilku najlepszych kreatywnych aplikacji — jest ich oczywiście dużo więcej i przyjrzymy im się w niedalekiej przyszłości.

Pojawią się też szczegółowe recenzje przedstawionych poniżej aplikacji.

Grafika

Jeśli chodzi o programy graficzne, to liczą się przede wszystkim SketchBook Pro i Procreate.  Obydwa programy są bardzo dobre i mają olbrzymie możliwości, ale różnią się trochę podejściem do obsługi. Mi bardziej podoba się Procreate, ponieważ ma bardzo prosty interfejs (chociaż dostępna jest też zaawansowana konfiguracja) — działa niesamowicie szybko i precyzyjnie. Widać, że algorytmy rysowania zostały opracowane specjalnie na iPada — program robi naprawdę niezłe wrażenie. Z kolei SketchBook Pro opracowany przez firmę Autodesk (znaną z takich produktów jak AutoCAD) ma bardziej tradycyjne podejście — więcej ikonek, dużo opcji. Warto wypróbować oba programy i wybrać ten, który będzie nam bardziej pasował.

SketchBook
wersja na na iPhona / Anroida

Procreate

Przy okazji mała uwaga: wiele osób myśli o używaniu rysika, jednak nie jest on potrzebny — iPad jest najlepiej przystosowany do obsługi palcami — dokładność jest wtedy największa. Oczywiście niektórym osobom będzie dużo łatwiej malować rysikiem — dotyczy to pewnie głównie zawodowych grafików. (Chętnie poznam wasze uwagi na ten temat).

ios / android – brak

Ostatnim programem graficznym, na który chciałem zwrócić uwagę jest Paper by FiftyThree. Jest to właściwie program do szkiców / notatek graficznych. Jest to jeden z najładniejszych programów w App Store. Tak właśnie powinny wyglądać aplikacje na iPada. Trochę irytujące jest płacenie za dodatkowe narzędzia — według mnie cena powinna być wyższa i powinny być one już załączone, ale taka jest widocznie polityka firmy. Koniecznie sprawdźcie!

Paper by FiftyThree

ios / android – brak

Fotografia

Wbrew pozorom iPad i iPhone są bardzo dobrymi narzędziami do obróbki zdjęć. Oczywiście iPad dysponuje dużo większym ekranem i oferuje dużo lepszą dokładność manipulacji, ale również na telefonie można dużo zdziałać.
Nawet zawodowy fotograf może wykorzystać aplikacje, które umożliwiają szybką selekcję zdjęć, kadrowanie, korektę barw. Aplikacja Photoshop Touch umożliwia również pracę z warstwami, krzywymi, maskami i późniejsze przerzucenie pliku na PC-ta lub Maca. Ekran iPada ma bardzo dobre odwzorowanie barw i na przykład korekta bilansu bieli jest tu dużo łatwiejsza niż na monitorze, który musimy kalibrować, co jest czasochłonne lub wymaga drogiego sprzętu.
Moim faworytem do szybkiej i efektownej obróbki zdjęć jest Snapseed — umożliwia podstawowe operacje (kontrola kontrastu, koloru, nasycenia), jak również efekty w stylu Instagrama, ale z dużo większą możliwością konfiguracji. Interfejs jest doskonale dopracowany pod interfejs dotykowy — obróbka zdjęć odbywa się całkowicie intuicyjnie — kadrowanie, zmiana kolorystyki — wszystko za pomocą pociągnięć palcami. Daje do dużo lepsze odczucie „kontaktu” ze zdjęciem. Snapseed został stworzony przez Nik Software — firmę znaną z pluginów do Photoshopa. Program wykorzystuje wiele rozwiązań wykorzystywanych na komputerach stacjonarnych. Bardzo duże możliwości daje np. inteligentna selektywna regulacja obrazu (Selective Adjustment) — jest to naprawdę profesjonalne narzędzie.

Snapseed

ios / android

 Muzyka

Współczesne smartfony są doskonałymi narzędziami do tworzenia, obróbki i miksowania muzyki. Oto tylko kilka z wielu dostępnych aplikacji muzycznych:

Garage Bandwersja na ios

Flagowym produktem muzycznym jest oczywiście GarageBand. Program został stworzony specjalnie po to, aby podkreślić kreatywne możliwości iPada. Aplikacja jest bardzo rozbudowana i ma olbrzymie możliwości. Najlepsze jest to, że jest skierowana do zaawansowanych użytkowników, którzy zamienią iPada w studio nagrań oraz do osób, które nie mają najmniejszego pojęcia o muzyce. Każdy z instrumentów ma kilka poziomów ustawień, zapewniających całkowitą kontrolę nad dźwiękiem lub inteligentne wspomaganie użytkownika.

Aplikacja udostępnia niesamowity poziom dostosowania parametrów i opcji. Widać to na poniższym filmiku, w którym pokazano część opcji dotyczących instrumentów smyczkowych. Na filmie widać, że ekran dotykowy iPada umożliwia wykonywanie rzeczy, które są niemożliwe przy pomocy klawiatury czy myszki — i o to właśnie chodzi!

Previous

Najlepsze gry na Androida i Ios

Next

Gry rozwijające myślenie dla dzieci

Dodaj komentarz

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén