Ostatnio odwiedzili nas znajomi z dziećmi. Kumpel pyta syna: I w co graliście na tym tablecie? 7-latek popatrzył na niego ze zrezygnowaniem i odpowiedział: Tato, to nie jest tablet, to iPad!

Jest to zabawne, ale coś w tym jest – na pierwszy rzut oka dla dorosłej osoby, patrzącej logicznie iPad to taki sam tablet jak tysiące innych na rynku, jednak tak nie jest i dziecko to widzi..

Wyjątkowość produktów Apple

Muszę przyznać, że Apple wykonało jedną z najlepszych zagrywek marketingowych w historii: nigdy nie używa słowa tablet mówiąc o iPadzie (tak samo iPhone to nie telefon). W naszej świadomości urządzenia te zajmują osobne miejsce, a tysiące konkurencyjnych modeli zostało wrzuconych do jednego worka z napisem Tablety.
Oczywiście same działania marketingowe nie wystarczyłyby do uzyskania takiego statusu. Dochodzi jeszcze kilka czynników, które sprawiają, że iPad i iPhone są zupełnie wyjątkowe. Po pierwsze design. iPad jest tak pięknie zaprojektowany i wykonany z taką starannością z najlepszych materiałów, że po latach używania robi to na mnie jeszcze wielkie wrażenie. Widać, że w projekt włożono tysiące godzin pracy. Każdy najdrobniejszy element, każda krzywizna są dopieszczone na maksa. Również użyte materiały dają niesamowite wrażenie luksusowego produktu, który został stworzony, aby zaspokoić najbardziej wymagające gusta. Biorąc potem do ręki plastikowy, trzeszczący tablet, nie rozpatrujemy tych produktów w tych samych kategoriach. Do tego dochodzą jeszcze takie pierdoły jak pudełko, czy nawet ładowarka i kabelki – wszystko jest piękne i wspaniałe!

Środowisko iOS

Aplikacje iOS

Aplikacje iOS

Kolejnym czynnikiem jest całe środowisko iOS. Oczywiście ma swoje minusy, ale na pewno nie przesłaniają one plusów. Apple kontroluje cały system i w ten sposób gwarantuje płynność działania, intuicyjność, aktualizacje i bardzo wysoką jakość wizualną. W przypadku tabletów jest to jeden wielki chaos i niepewność, czy dostaniesz aktualizację systemu. Wiem, że można dyskutować o to tym, które rozwiązanie jest lepsze, ale jest to dyskusja na poziomie tego czy lepszy jest Linux, czy Windows.

Dopracowane aplikacje

Aplikacje na iOS są dużo lepiej dopracowane, bardziej ambitne i czasem wręcz piękne. Tego brakuje w innych systemach. Jest to spowodowane przez wiele czynników, ale sprowadza się do tego, że iPad to nie tylko zabawka do przeglądania Internetu, ale potencjalnie jest to ambitne narzędzie pracy.

Apple dobrze widzi (i całkowicie podzielam ten pogląd), że dla normalnego użytkownika nie liczy się procesor, rdzenie, pamięć, liczba pikseli i inne parametry techniczne — w tych czasach wszystko jest szybkie, nowoczesne i wydajne. iPad przedstawiany jest więc za pomocą reklam, takich jak ta poniżej. Gdyby jakikolwiek inny producent zrobił taki film reklamowy, naraziłby się na pośmiewisko. iPad reklamowany za pomocą poezji (tekst w tle pochodzi z filmu Stowarzyszenie umarłych poetów), przedstawiony jako narzędzie w rękach artystów, naukowców i odkrywców. To nie jest technologia, to emocje i proces tworzenia czegoś ważnego.